ODKAZY

Krátká úvaha o dopadech „reformy zdravotnictví“, která byla schválena nejtěsnější parlamentní většinou 21. srpna 2007 jako součást tzv. reformy veřejných financí

Zkusím se zcela oprostit od politického pohledu na celou záležitost. Významné navýšení finanční spoluúčasti  pacientů na zdravotnickou péči mimo systém povinného zdravotního pojištění bude mít zcela nepochybně významné negativní důsledky na zdraví občanů. Troufám si to říci na základě téměř třicetileté praxe chirurga, navíc se zkušenostmi z organizace a řízení zdravotnictví.

Nevím, kdo je hlavním tvůrcem reformy, ale určitě to není současný ministr zdravotnictví, kterého dobře znám. Veřejnosti je představován jako její hlavní motor náměstek Hroboň. Jako jeho největší kvalifikační předpoklad pro provedení reformy uvádí ministr jeho studium na Harvardu, jako kdyby absolvent této university získal zázračnou a exkluzívní schopnost inteligenčně a mentálně deklasovat svoje oponenty, protože ti mají shodou okolností vystudovány pouze jiné světové nebo i české university. Naprosto výstižně komentoval Julínkův výrok o Harvardu svého náměstka jeden z nejvýznamnějších současných lékařů, že on, na rozdíl náměstka Hroboně, má vystudovánu universitu, která byla založena už v roce 1348, tedy v době, kdy na místech, kde stojí Harvard, se ještě mnoho set let proháněli bizoni. To jen ale pro ilustraci. Všichni, kdo dokážou trošku přemýšlet, si jistě uvědomují, že vysokoškolský titul obecně ještě nezaručuje patent na zdravý rozum.

Ale abych splnil to, co jsem uvedl v úvodu, totiž že úvaha bude krátká, soustředím se jenom na poplatek 30 korun při každé návštěvě lékaře. Tedy z pohledu pacienta a například ambulantního chirurga. Je to představa opravdu děsivá. Denním chlebem na chirurgické ambulanci jsou převazy ran. Těch, které se hojí bez komplikaci ( to by neměl být tak velký problém ), ale zejména ran špatně se hojících, různými způsoby komplikovaných, jejich léčení může trvat velmi dlouho a vyžaduje převážně denní nebo obdenní převazy. A že by pacienti, simulujíce hnisavou komplikaci rány, vyhledávali zbytečně a rádi lékařskou péči je naprostý nesmysl. Už jenom vzhledem k bolestivosti těchto výkonů. Zodpovědný lékař BUDE MUSET pacienta na převazy zvát, protože jinak by mu hrozilo při zhoršení stavu  obvinění z postupu non lege artis a zodpovědný pacient BUDE MUSET tato pozvání k převazům akceptovat, protože jinak mu může hrozit postih z nedodržení stanoveného léčebného postupu. A navíc vztah lékaře a pacienta z logiky věci je a bude paternalistický a lékař bude mít vždycky navrch, protože odborník s laikem nebudou na stejné úrovni. A to se v této souvislosti ani nezmiňuji o dalších platbách, například za recept
            Co z toho tedy v tomto jediném případě vyplývá? Že pacient bude muset platit a platit. Není výjimkou, že hojení popsaných ran trvá zpravidla několik týdnů, v horším případě i měsíců. Stačí si to spočítat. Poněkud drsná představa pro člověka s průměrným výdělkem, důchodce nebo dítě, že?

K čemu to tedy v mnoha případech povede. Z ekonomických důvodů k nedodržování léčebného režimu, samoléčitelství, zvýšenému počtu závažných komplikací a vzhledem k pracovní neschopnosti i možné ztrátě zaměstnání. V řadě případů bude nutná hospitalizace se všemi důsledky….. Bude to v mnohých případech začarovaný kruh i pro lidi, kteří nic nezavinili, jsou řádnými pacienty a celý život musí platit zdravotní pojištění.

A pro úplnou ilustraci toho co se děje a hlavně dít bude, uvádím citát z Blesku ze dne 23.8.2007, který byl přítomen, když ministr Julínek přestřihoval pásku ze zahájení natáčení další řady seriálu Ordinace v Růžové zahradě a zároveň propagoval právě schválenou reformu státních financí. Podle deníku řekl doslova: „A to bude jen dobře, když se tam bude ( v seriálu ) za lékařskou péči platit. Jen si všichni budou ukazovat na mě. To je ten hajzl, který za to může“, řekl Blesku ministr zdravotnictví Tomáš Julínek.  Že by si to přece jen uvědomoval?

O dalších aspektech a dopadech této reformy za lidi v ČR i samotný zdravotnický systém, který zcela jistě potřebuje zefektivnit, někdy příště.

Poslední zmínku věnuji  pokusu o likvidaci úrazové nemocnice v Brně. Svůj názor jsem vyjádřil opakovaně v mediích a trvám na něm. Úrazová nemocnice by měla být zachována ve své integritě jako funkční celek. Všechny důvody, které MZ a konkrétně ministr uvádí, jsou pouze nepovedenou kamufláží pro velký byznys. Dávno už nejde o pacienta, ale o to, jak „správně“ transferovat měšec plný miliard.
Pokud nemám pravdu, ať mi to vyvrátí.

MUDr. Vojtěch Adam
Člen zastupitelstva JmK

Schéma stránek | Odkazy | Nápověda ©2007 KLUB ZASTUPITELŮ KSČM.