ODKAZY

Tak nevím.

Kolem nás se dějí zajímavé věci. Pravděpodobně se pohybujeme v nějakém virtuálním světě, ve kterém už mnohdy nejde rozlišit, co je realita a co je fikce. Ne, nejedná se o počítačové hry. Jedná se o brněnské zdravotnictví.

Včera jsem se zúčastnil jako člen zastupitelstva  kraje a člen zdravotnické komise brífinku s ministrem zdravotnictví, který pro pořádal JmK. Hlavním tématem byl přesun traumacentra do Bohunic a problematika budování ICRC v nemocnic U Svaté Anny.

Co se týká úrazové nemocnice, je zřejmé, že ministr zdravotnictví svůj záměr chce uskutečnit za každou cenu, ať to stojí, co to stojí. Jenom přesun traumacentra a vytvoření podmínek pro jeho činnost v Bohunicích by měl stát cca 750 milionů korun. Hlavním argumentem pro přesun a reorganizaci je vlastně to, že hlavní náplní práce ÚN není v podstatě špičková traumatologie, ale všeobecná chirurgie, že vše je potřeba zásadně  změnit. Na moji otázku, zda se tedy Úrazová nemocnice  desítky let budovala nekoncepčně včetně projektu na její komplexní modernizaci ve stávající lokalitě, bylo odpovězeno, že je přece 21. století a tato koncepce se přežila.

Na další otázku, kdo tedy po přesunu traumacentra do Bohunic a likvidaci zbytku nemocnice převezme chirurgickou, ortopedickou a urologickou péči o pacienty, bylo odpovězeno, že je to věcí zdravotních pojišťoven. Podobná situace, i když mnohem menšího rozsahu nastala i po zrušení Bakešovy chirurgické nemocnice. Podle mého názoru, a nejen mého, není zajištěno nic. Však ono se ukáže. To, že zanikne světoznámé logo ÚN a osvědčená značka špičkové kvality zdravotní péče bude tím nejmenším důsledkem tohoto opatření pro občany Brna a Jihomoravského kraje.

Samozřejmě, že s některými dílčími argumenty souhlasím, nikdo mě však nepřesvědčí, že v rozhodujícím  pozadí celé transakce je především byznys s nemovitostmi v jedné z nejlukrativnějších lokalit středu Brna.

Druhým hlavním tématem bylo budování ICRC USA. Těžko se v informacích orientovat. Dle sdělení ministra je americká strana o všem dobře informována  a se změnami souhlasí. Že hlavní příčinou nedorozumění je „ letter understanding“ mezi dr. Károu a ministerstvem, případně vedením FN USA. V médiích je však prezentován názor americké strany, že žádné informace o změnách projektu nemá.

Připomíná mi to jednu světoznámou vědeckou teorii, a to teorii chaosu. Pokud se ovšem nejedná o chaos matematický, který může být v jistém smyslu uspořádaný. V tomto případě je to přesně naopak.

MUDr. Vojtěch Adam
Člen zastupitelstva JmK

Schéma stránek | Odkazy | Nápověda ©2007 KLUB ZASTUPITELŮ KSČM.