ODKAZY

Brusel – březen 2008

členové Klubu zastupitelů zvolených za KSČM do Zastupitelstva Jihomoravského kraje, oslovili  europoslance soudruha  MUDr. Jiřího Maštálku,  a na jeho pozvání se tak mohli 3. března 2008 vydat z Brna na studijní  cestu do Bruselu. Nemohli se z pracovních důvodů zúčastnit všichni a tak za sebe vyslali  náhradníky.  Proto  s námi cestovalo 11 mladých lidí, studentů a studentek  středních  a vysokých škol z Brna a okolí.

Cesta do Bruselu – spokojenost  s řidiči, bylo vidět, že jde o profíky za volantem. Počasí – střídá se déšť, sníh, svítící slunce po celou cestu. Příjezd Brusel, ubytování trochu s překvapením, dá se to vydržet, jde jen o dvě noci.

Naše první setkání  a návštěva v Bruselu míří do Českého domu. Zde má svoji kancelář a tím i zastoupení  také Jihomoravský kraj.  Ředitel kanceláře pan Jiří Kolman nám ve své prezentaci přiblížil úkoly, které by měla kancelář plnit, pro zviditelnění se našeho kraje, zejména v době připravovaného předsednictví ČR v Evropské unii. Pan Kolman projevil zájem o setkání s naším poslancem MUDr.Maštálkou. Setkali se spolu v závěru naší návštěvy  v EP.

Na půdě Českého domu  se  setkáváme s asistentkou MUDr. Maštálky, slečnou Janou Dohelskou, která se nám  věnuje a  tak trochu supluje úlohu průvodce, který měl s námi jet do Bruselu. Pro náhlou hospitalizaci v nemocnici, jsme se museli jeho služeb vzdát a na cestu jsme se  vydali sami.

Královský palác, parlament, parky, katedrála, historické centrum města s radnicí, známé figurky chlapečka a holčičky, ulička s restauracemi, které nabízejí jídla z darů  moře, to je jen malý výčet toho, co jsme prošli.

Větší skupina z celé naší výpravy takovou večeři vyzkoušela. Zkušenost: jak se lákají zákazníci do restaurace, jak se likviduje konkurence a hlavně poučení pro ty, kdo by chtěli něco podobného provozovat u nás doma. Po večerní procházce s deštěm a větrem nás ráno čeká  návštěva v sídle NATO.

Sídlo této organizace najdeme, ale bezpečnostní opatření, která zde panují, tak ta nechápeme! Proč ty kontroly? Mají se zde přítomní zástupci jednotlivých zemí čeho bát? Asi ano!

Beseda se zástupci  ČR v této organizaci je uvolněná, dotazy jsou jak odborného rázu, tak i čistě společenského. Zástupci jsou samozřejmě pro umístění radaru na území ČR, platí přece: “Koho chleba jíš, toho píseň zpívej!“  A odpověď, že zejména ženy by měly  toto rozhodnutí  schvalovat, tak to mně osobně, připadá jako ta největší zlovůle, která může existovat. Copak ženy, když pominu z pověstí  Šárku, vedly kdy nějakou válku?

Názor našeho kolegy, MUDr. J.Fusky: Objekt působí dojmem moderního vězení všech členských států a jejich vojenských přidělenců tam žijících a bojujících za světový mír a proti terorismu,“ je dost výstižný a odpovídající.

Odpoledne následuje další prohlídka  Bruselu. Atomium, Čínský pavilon a další zajímavosti. Večer se v Polské restauraci, v blízkosti  sídla EU, setkáváme s naším hostitelem, soudruhem J.Maštálkou. Příjemné posezení, přátelské povídání a večerní procházka, to vše nám zpříjemnilo pobyt v Bruselu.

Ráno všichni nasedají do autobusu a cíl naší cesty je jasný – návštěva sídla Evropské unie, prezentace práce  našich europoslanců zvolených za KSČM. V rámci této návštěvy  předal předseda našeho klubu zastupitelů s. Stanislav Navrkal  soudruhu Maštálkovi  usnesení ZJMK k situaci  a postoji JMK k požadavkům ekologických skupin, které mají neustále výhrady k variantnímu  zpracování  projektové dokumentace týkající se spojení Brna s Vídní přes Břeclav. Jedná se o problematiku silnice R 52.

Soudruh Maštálka a přítomný ředitel kanceláře kraje v Bruselu  pan  Kolman přislíbili, že toto písemné vyjádření předají příslušné komisi při EP.

Vzájemné předání  dárků, nezapomeneme na  společné foto u vlajek členských států EU, rozloučení a  vracíme se domů. Milovníci historie nás zavedou ještě na známý vrcholek, tak smutný pro Napoleona  u městečka Waterloo.  Lva na mohyle obdivujeme, i tak se mohl kdysi dávno rozhlížet zmiňovaný vojevůdce, bohužel jeho konec už se lvímu moc nepodobal.

Zpáteční cesta proběhla bez problémů a malé sladké rozloučení, které předal všem přítomným ženám v autobusu předseda klubu  S.Navrkal k jejich svátku MDŽ, bylo také sladkou tečkou za naší návštěvou v Bruselu.

Závěrem: poděkování asistence MUDr.Maštálky slečně Janě Dohelské za  její pomoc, zapomenout  na našeho hostitele soudruha  Jirku, to by byla troufalost! Tak i jemu poděkování! A město samotné, tak  jako každé jiné, starobylé se svojí historií; nové – ocel, beton, sklo; drahé, jako každé evropské město.

Náročné, ale poučné cestování. Mladí z naší skupiny zde určitě nebyli naposledy. Možná si někteří s nich vyzkouší v roli  stážistů, jak se v Bruselu pracuje a žije.

Pozvání pro naše hostitele k nám do Jihomoravského kraje  na návštěvu stále platí, těšíme se, že se k nám podíváte Jirko a Jano! Rádi Vás uvítáme!

Děkujeme.

Jaroslava Baštařová
tajemnice Klubu KSČM
zastupitelů  v ZJMK

Schéma stránek | Odkazy | Nápověda ©2007 KLUB ZASTUPITELŮ KSČM.