ODKAZY

Zúčastnila jsem se ...

přijetí  mimořádného a zplnomocněného velvyslance  Litevské republiky pana Osvaldase Čiukšyse  na krajském úřadu  Jihomoravského kraje. Bylo to u příležitosti jeho jmenování v České republice.
                   Pana velvyslance s manželkou doprovázel pan honorární konzul, který  sídlí tady v Brně.Tato malá delegace měla za sebou setkání s předsedy hospodářských komor, prohlídku Masarykovy univerzity, tiskovou konferenci a další oficiální návštěvy.
V pátek je  však čekaly samé příjemné akce – setkání s krajany, vernisáž výstavy fotografií a dřevěných plastik a otevření info baru „Stumbras“, to vše v „Centru česko-litevské spolupráce“, které má od loňského roku sídlo  v pasáži Alfa, a také zmiňovaná návštěva KÚ. Přijetí hejtmanem a radními, prohlídka  KÚ a zasedací místnosti Zastupitelstva, podpis do pamětní knihy, to byla ta oficiální  část návštěvy.
                   S manželkou velvyslance  jsme se bavily trochu jinak. Mladá, příjemná žena, která se zajímala o to, jak funguje krajský úřad, kolik má zaměstnanců, jestli mají  pracovníci k dispozici jídelnu, zda používají stravenky. Obdivovala krásu zasedací místnosti, její výzdobu a trochu nám ji záviděla. Chtěla vědět, co je u nás v kraji zajímavého, protože  z České republiky viděla  zatím jen Kutnou Horu s chrámem sv.Barbory, Česko-Saské  Švýcarsko a něco málo z Prahy.
Podle ní je překážkou větší návštěvnosti u nás ze strany Litevců velká vzdálenost po silnici a drahé letenky pro cestu letadlem.
                   Zajímavá a poučná  byla  i podvečerní  návštěva v Alfa pasáži. Kdo rád poznává  nové země, jejich  tradice, zajímavosti, speciality, tady má jednu z možností a to přímo v Brně.
                   Jihomoravský kraj v rámci své meziregionální spolupráce  připravuje a postupně realizuje některé aktivity. Byly navázány konkrétní dohody o spolupráci  mezi středními školami a Konzervatoří Brno  v rámci pracovní cesty ředitelů škol a představitelů JMK, která se uskutečnila v závěru  května letošního roku v Kaunasu.  Zájem obou zemí je především o rozšíření  spolupráce v  oblasti cestovního ruchu a  v ekonomické oblasti.
Jedná se také o možnosti přípravy společného meziregionálního projektu po vyjasnění finanční perspektivy na období 2007 – 2013 v rámci EU.
Závěrem: i přes rozdílnost jazyků obou národů jsme se rusky a polsky dorozuměli snadno při neoficiálních rozhovorech. A to by mělo  být hlavním cílem všech návštěv, které k nám přijedou. Dorozumět se, poznávat život zemí a národů, spolupracovat spolu, navazovat přátelství, to je přece cesta k životu bez válečných konfliktů.

Jaroslava Baštařová

Schéma stránek | Odkazy | Nápověda ©2006 KLUB ZASTUPITELŮ KSČM.