ODKAZY

 
  
   
 

Nehazardujme s tradicemi, aneb řešme Knihovnickou školu

       Zastupitelstvo Jihomoravského kraje schválilo přes protesty pedagogů a studentů Vyšší odborné školy a Stření odborné školy informačních a knihovnických služeb v Brně, Hapalova 6 i přes nesouhlasná vyjádření odborné veřejnosti sloučení jedinečného školského a vzdělávacího zařízení v České republice s Obchodní akademií v Brně, Kotlářská 9. Rozhodování ovlivnilo především to, že zřejmě došlo k dohodě v rámci koalice na jednotném hlasování na podporu návrhu předkladatele, na základě sporného ekonomického zdůvodnění a prognózy postupného snižování zájmu na základě poklesu populace a poklesu zájmu o obor. K nepřijetí tohoto rozhodnutí stačily pochybnosti tří koaličních zastupitelů, kteří by se necítili vázáni k jednotnému hlasování.

       Uvolnění školského zařízení jako neefektivního, stěhování veškerého vybavení včetně studijní knihovny a následné nastěhování jiného subjektu středních škol do téže školy není rozhodně dostatečné ekonomické zdůvodnění uvedeného řešení. Vyhraněnost postoje vedla předkladatele k nabádání nediskutovat a k znevažování názorů zástupkyně školy až ke znevažování její osoby.

       Knihovnická škola bude slavit své pětapadesátileté výročí v období, kdy přichází o svoji dosavadní exklusivitu, tradici i značku, protože se stává početně slabší součástí Obchodní akademie s odlišným zaměřením. Domnívám se, že veřejná správa na obecní i krajské úrovni je odpovědná za kvalitu vzdělávání a že musí pro tuto kvalitu vážit o nákladové nadstandardy. Nechceme přece, aby vzdělávání v naší zemi bylo prefabrikováno a ze škol vycházeli lidé bez potřebné orientace na významnou problematiku. (V našich kuchyních také dáváme přednost pestrosti smaženého řízku, pečeného kuřete nebo svíčkové před hamburgrovými úpravami mletého masa).

       Jihomoravský kraj již opakovaně řeší tzv. optimalizaci školského systému s odkazem na ekonomiku – a tvrdím, že - na úkor kvality. Těmto řešením se nedávno postavili představitelé Klobouk u Brna, kteří pro záchranu středních škol na svém území je převzali jako zřizovatelé. Vyzývám proto i město Brno, aby nebylo lhostejné k zařízením středních škol na svém území a aby – v zájmu zachovávání tradic a kvality – požádalo kraj o převedení Knihovnické školy pod svoji správu. Taková péče o vzdělávání mládeže se musí vrátit nejen městu, ale i kraji, který si při přepočítávání svých prostředků tuto svoji úlohu zatím plně neuvědomuje.

Ing. Pavel Březa
Člen zastupitelstva Jihomoravského kraje

 
Schéma stránek | Odkazy | Nápověda ©2005 KLUB ZASTUPITELŮ KSČM.
Všechna práva vyhrazena. Webmaster: Ing. Bohumil Smutný