ODKAZY

 
  
   
 


Vystoupení poslanců Evropského parlamentu Daniela Strože a Jaromíra Kohlíčka, která přednesli v pondělí 18. února 2008, k problematice jednostranného vyhlášení samostatnosti Kosova

Štrasburk, Plenární zasedání Evropského parlamentu
Pondělí, 18. února 2008

Kosovo - Jednominutový projev (dle Čl. 144 Jednacího řádu EP)

Vážený pane předsedo, kolegyně a kolegové,
pane předsedo, v řadě ohledů máte pravdu. Ale je nezbytné zajistit, aby mezinárodní protektorát Kosovo byl podle rezoluce 1244 i nadále součástí Srbska.

Máte rovněž pravdu v tom, že je naší povinností, aby Kosovo bylo opět multietnické a demokratické.

Jednostranné vyhlášení nezávislosti je bezprecedentním porušením mezinárodního práva. Je neuvěřitelné, že okupační mocnosti do dnešního dne neudělaly nic pro několik set tisíc obyvatel tohoto území, kteří byli odtud s tichým souhlasem okupantů vyhnáni. Dnes místo vytvoření podmínek k návratu uprchlíků vidíme jednostranné vyhlášení druhého albánského státu. Jeho ekonomika je podle všeho založena na distribuci opia v Evropě.

Pane předsedající!
Poslanecká sněmovna Parlamentu České republiky žádá podobně jako jiné parlamenty o řešení formou jednání na základě mezinárodního práva. Pane předsedo! Neexistují jednorázová řešení. Každé řešení je precedentem. Nepřipusťme porušení suverenity Srbska!

Děkuji.
Jaromír Kohlíček

Štrasburk, Plenární zasedání Evropského parlamentu
18. února 2008

Vážený pane předsedo, kolegové,
jsem nucen vyjádřit se k mimořádně závažné události - je jí vyhlášení nezávislosti Kosova ze strany albánských separatistů. Jsem přesvědčen o tom, že tento krok, který je v rozporu s mezinárodním právem, bude mít tragické důsledky, které dopadnou na celou Evropu. Za obzvláště tragické pokládám to, že tento separatismus, realizovaný na úkor těžce zkoušeného suverénního státu, kterým je Srbsko, hodlá Evropská unie podporovat. To je zásadně nepřijatelné! Celý scénář tohoto separatismu mi až příliš připomíná události, ke kterým došlo v mé rodné zemi, Československu, v roce 1938. Tehdy následoval po separatistickém kroku německých nacionalistů, podporovaných rovněž západními mocnostmi, největší válečný konflikt, jaký kdy lidstvo zažilo. A jak známo, historie se opakuje buď jako fraška nebo jako tragédie. Nepřipusťme ani jedno z toho. Vyzývám proto: postavme se proti tomuto separatistickému kroku a nepřipusťme porušení suverenity Srbska!

Daniel Strož

 
 
Schéma stránek | Odkazy | Nápověda ©2007 KLUB ZASTUPITELŮ KSČM.
Všechna práva vyhrazena. Webmaster: Ing. Bohumil Smutný