ODKAZY

 
  
   
 


Prohlášení poslance dr. Miroslava Opálky, místopředsedy Výboru pro sociální politiku PS PČR a místopředsedy sboru odborných mluvčích KSČM pro sociální strategii

     Lze vystoupení místopředsedy vlády a ministra práce a sociálních věcí P. Nečase na tiskové konferenci 30. 8. 2007 chápat jako nátlak na vládu či zkoušku našich seniorů? Pan ministr oznámil záměr svého ministerstva na způsob valorizace důchodů od 1. 1. 2008, aniž ministerský návrh prošel vnějším připomínkovým řízením, aniž jej schválila vláda jako své nařízení. Proč tedy toto zviditelňování či předbíhání? Jaký mělo smysl? Má snad pan ministr indicie, že vládní kolegové počítají s jinou kompenzací?

     Navýšení má být podle Nečase v průměru o 3,95 procenta, to je o 346 Kč (130 Kč jednotně u základní výměry a 3 % u procentní výměry). Topolánkova vláda tak bude v září schvalovat dle zákona už druhou valorizaci důchodů a ani součet těchto dvou valorizací nedosáhne oněch ve volební kampani ODS slíbených jednorázových 1.000 Kč na důchodce! A to tentokrát dojde od 1. 1. 2008 ke zvýšení snížené sazby DPH z 5 na 9 procent!

     Ministerstvo financí odhaduje inflaci přes 3 %, bankéři kolem 4 %. Ale selský rozum seniora, který slyší, o kolik se mu zvedne cena za nájem, elektřinu, plyn, vodné, stočné, dopravu, potraviny, léky atd., intuitivně tuší, že zásah na jeho peněženku bude razantnější a že se případné valorizační korekce – nápravy dočká až s ročním zpožděním (od 1. 1. 2009). Propočty důchodcovských organizací k potřebné valorizaci se blíží až k oné slibované tisícikorunové valorizaci, jinak dojde k poklesu reálných důchodů i k poklesu náhradového poměru důchodu ke mzdě.

       Všichni senioři by si měli uvědomit, že ODS s nimi hrála ve volební kampani falešnou hru a že teatrální vystupování nemůže zakrýt budoucí problémy!

      Pan ministr se rovněž pustil do bilance důchodového účtu. Jaksi zamlčel, že byl iniciátorem vytunelování deponovaných přebytků přes 9 mld. Kč z let 2004 a 2005,  ačkoli dnes na tiskové konferenci hovořil o nutnosti uchovat přebytky z r. 2006 i dalších let.
Opatrně přiznal fakt, na který KSČM dávno upozorňuje, že problémy s důchody negativně ovlivňují vysoká nezaměstnanost a nízké mzdy. A znovu využil neznalosti novinářů a zlehčoval účetní přebytky na důchodovém účtu jako vliv dočasné konjunktury a zejména vliv navýšení pojistného od r. 2004. Pravda je však taková, že se pojistné nenavýšilo, ale uvnitř pojistného na sociální zabezpečení se platba na důchodové pojištění vrátila na původních 28 %. Tak, jak byla před r. 1996, než ji ODS snížila na 26 %, čímž uvrhla důchodový systém do deficitů!

      KSČM vidí problém při řešení reformy důchodů v tom, že není shoda na udržení váhy státního pilíře alespoň na současné výši náhradového poměru a na řešení výše pojistného na takové úrovni, aby v solidárním systému zajistil příjem minimálního důchodu nad hranicí životního minima. K tomu KSČM byla připravena učinit již od r. 2006 prvé parametrické a organizační změny. Zatím se však setkáváme jen s restriktivními návrhy,  a to včetně nedostatečných valorizací důchodů.

Praha 30. srpna 2007

 
 
Schéma stránek | Odkazy | Nápověda ©2007 KLUB ZASTUPITELŮ KSČM.
Všechna práva vyhrazena. Webmaster: Ing. Bohumil Smutný