ODKAZY

Tzv. reformy a radar tryskem. Pomoc Řecku se zpožděním

V Řecku zuří čtvrtým dnem požáry a pomoc na základě výzvy řecké vlády poskytuje řada evropských zemí. Chmurná bilance obětí na lidských životech a obrovských majetkových ztrát, včetně reálného ohrožení historického kulturního dědictví patřícího celému světu,  je motivem pro solidární materiální pomoc zejména hasičskými prostředky k likvidaci požárů.

Mnohé země EU dokázaly operativně poslat do Řecka své hasičské jednotky, cisterny, letouny a jinou pomoc. V kontrastu s tím však vláda ČR formu pomoci ještě v pondělních dopoledních hodinách pouze zvažovala.

Vláda, která je schopna se v pudu sebezáchovy svolat i v noci či jednat do pozdních nočních či brzkých ranních hodin k zajištění svých mocenských priorit nebo ke „srovnání“ rebelujících poslanců, vláda, která dokáže nepřetržitě lobbovat za americký radar, není evidentně schopna operativně rozhodnout o víkendu či v jeho závěru o humanitárně bezpečnostní pomoci spřátelené zemi v rámci Evropské unie, kdy jde o záchranu lidských životů a přírodního a historického bohatství.

Situace je o to zarážející, že podle krizových scénářů jsou na podobné akce vyčleněny speciální hasičské a další složky Integrovaného záchranného systému, které do 24 hodin od rozhodnutí mohou být nasazeny, a to i v zahraničí.

Pokud řecká vláda požádala o pomoc i Českou republiku, pak pozdní reakce je minimálně z ostudy kabát na mezinárodním fóru.

Monika Hoření, tisková mluvčí ÚV KSČM

Praha 27. srpna 2007

Schéma stránek | Odkazy | Nápověda ©2007 KLUB ZASTUPITELŮ KSČM.