Velká Javořina 2016

poslední červencovou neděli na svých svazích přivítala tato nejvyšší hora Bílých Karpat nejen politiky Jihomoravského, Zlínského, Trenčínského a Trnavského kraje, ale především téměř pět tisíc občanů těchto regionů, kteří tak naplňují odkaz revolučního roku 1848, kdy zde skládali přísahu dobrovolníci pod vedením J.M.Hurbana a jehož slova: „Tu bratia vždy sa stretať budú…“ mají platnost i v dnešní době.

V době Rakouska-Uherska byla Javořina – zakázána a její sláva se obnovila až v roce 1923 současně s otevřením chaty nesoucí jméno botanika J.L.Holubyho.

To co zažila Javořina 1. září 1945, kdy se zde po válce sešlo na 25 tisíc Čechů a Slováků, to se již nepodaří.  Proto patří  poděkování všem organizátorům, kteří se zasloužili o obnovu této slavné tradice. Jsou to starostové vesnic a primátoři měst podél hranice na obou stranách.  Finanční pomoc pro zajištění a vybudování technického zázemí poskytují každoročně i výše uvedené kraje.

Novodobá historie setkávání na této hranici začíná v roce 1990 odhaleným Památníkem česko-moravsko-slovenské vzájemnosti, kde po zpěvu české a slovenské státní hymny položili představitelé krajů kytice k památníku. Na velkém pódiu, po slavnostním zahájení, už na přítomné čekal  tradičně bohatý kulturní program. Návštěvníkům se představily taneční a pěvecké soubory a program byl zakončený společným zpíváním písní jak moravských, tak i slovenských. Nejen tanec a zpěv, ale i doprovodné akce pro děti, Běh přátelství, jízda veteránů, ukázky radioamatérů……to vše už sem k této slavnosti vzájemnosti  neodmyslitelně  patří.

Krásné letní počasí, zaplněné stráně hory, která má svoji historii v písních a pověstech, setkání s přáteli a známými  a zejména všichni ti, kteří přišli, aby tradice byla nejen potvrzena, ale  dále zachována, těm všem  patří poděkování s přáním – Za rok se tu sejdeme zase.

Jaroslava Baštařová
členka delegace za JMK

| Autor: Klub KSČM - správce | Vydáno dne 04. 08. 2016 | 345 přečtení | Počet komentářů: 62 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek