Vzpomínka na 70. výročí osvobození Československa Rudou armádou

Autor: Klub KSČM - správce <>, Téma: Jihomoravský kraj, Vydáno dne: 19. 02. 2015

Letošní oslavy 70. výročí osvobození a vítězství nad fašismem se uskutečňují v divné atmosféře. Když v roce 1990, po likvidaci SSSR, někteří varovali před „novým výkladem dějin a jiném vysvětlování historie“, jen málokdo si dovedl představit co všechno bude možné.

Dnes je běžně zpochybňována rozhodující role  Sovětského svazu a Rudé armády ve vítězství nad fašismem v roce 1945.  Premiér Ukrajiny Jaceňuk  při návštěvě Berlína označil osvobození Ukrajiny za invazi,  stejně jako  postup RA na území Německa. Poraženého agresora tak vydává za oběť a nikdo z vedoucích představitelů EU, ani Německa, se proti takovémuto výkladu dějin,  neohradil !!

Proto je tak důležité si neustále připomínat nejen padlé z II. světové války, ale i další tisíce obětí v zemích celého světa. Světová válka vzešla vždy jako konflikt z podhoubí nacionalismu, rasové a náboženské nesnášenlivosti a i dnes nás ohrožuje možnost stejného vývoje. Existuje zde stále více živná půda pro extremismus jako je nezaměstnanost, chudoba a ztráta sociálních jistot. Tohoto vzrůstajícího napětí využívají ty nejreakčnější, fašizující síly nejen v Maďarsku, Lotyšsku a u nás, ale i na Ukrajině, v Rusku, znovu  v Německu a dalších zemích světa.

Skomírající kapitalismus již vyvolal dva světové konflikty s mnoha miliony obětí a dělá vše pro vyvolání konfliktu třetího. Kapitalismus, a jeho představitel,  Spojené státy americké, se tak stávají opakující se hrozbou pro celé lidstvo. V sebezáchovném úsilí kapitalismus spolupracuje a využívá ke své záchraně a svým cílům těch nejreakčnějších sil. Neštítil se podporovat fašisty v Německu, se kterými americké firmy čile obchodovaly i za války, stejně jako s  Mussoliniho Itálií, či později s Pinochetovým režimem v Chile. Dříve podporovaly USA  rasistický režim v Jihoafrické republice, tak jako nyní Jaceňukovu vládu na Ukrajině. Současný, celosvětový chaos byl vyvolán  násilnými   změnami vlád v Iráku,  Afganistánu, útoky na Lybii, Syrii a v neposlední řadě také „ humanitárním“    rozbombardováním  Jugoslávie.  Vše zde uvedené je jen málo z toho co se děje a co nám stále hrozí.

A právě proto, si znovu a znovu musíme  připomínat kolik obětí stály a stojí války, jaké hodnoty byly zničeny a komu to přineslo prospěch?

Pamětníků  doby  před 70. lety již mezi námi není mnoho. Přesto v květnových dnech vzpomínáme na ty, kteří za naši svobodu obětovali to nejcennější, svůj život. Před hroby tisíců padlých rudoarmějců si připomeneme nejen hrůzy válek, ale i to, komu vděčíme za naše osvobození. Z iniciativy našich ZO KSČM proběhnou i letos pietní akty a vzpomínky na miliony zmařených životů.

Ano, mnoho se změnilo a svět je jiný. Jinak žijeme, jinak se chováme, jinak myslíme, jsme mnohem více pod vlivem medií a mnoho z nás uznává i jiné hodnoty než dříve.  Nikdy však bychom neměli zapomenout na ty, kterým vděčíme za to, že vůbec žijeme. Slušní lidé nikdy nezapomenou na ty, kteří nám před 70. lety přinesli svobodu.
Nezapomínejme a dělejme vše proto, aby se hrůzy válek již nikdy neopakovaly.

Levák Leopold
člen OV KSČM Břeclav