Výjezdní zasedání v Mikroregionu KAHAN

Autor: Klub KSČM - správce <>, Téma: Tiskové zprávy, Vydáno dne: 09. 06. 2015

Členové klubu KSČM …..

na zasedáních Zastupitelstva JMK podporují a schvalují dotace, které jsou směrovány do různých oblastí života v kraji. Jak je s nimi nakládáno přímo v praxi, v konkrétních případech, tak na to jim dalo odpověď jejich společné výjezdní setkání tentokráte v části Mikroregionu KAHAN.  Mikroregion Kahan,  je nejzápadnějším výběžkem kraje, který sousedí s krajem Vysočina.

Bývalé území  známé těžbou černého uhlí ve Zbýšově, Zastávce a Oslavanech, stávkami za 1. republiky, oslavanskou elektrárnou, strojírenskými závody J.Jurana, B.Šmerala – v Zastávce, pekárnami a sklárnou v Rosicích, zemědělskou výrobou od pěstování obilí, cukrovky, brambor až po chov  skotu, prasat, drůbeže ve všech obcích mikroregionu – to bývalo.

Dnes je realita jiná – elektrárna v Oslavanech je v rozvalinách – nahradily ji Dukovany. Těžba uhlí byla ukončena, doly zatopeny a bývalou slávu připomínají jen těžební věže dolu Simson ve Zbýšově a areál dolu Kukla v Oslavanech. Ten  se změnil za evropské dotace  na „Permonium“ – zábavní a sportovní centrum  pro volnočasové aktivity.

Bývalou železniční trať, vedoucí ze Zastávky do Zbýšova  pro přepravu uhlí, mění parta nadšenců na úzkorozchodnou trať, kde se můžete svézt parním vláčkem a vyhlídkovými vagóny. Zatím je hotová přeměna poloviny tratě a i za pomoci kraje v areálu vyrostly dvě haly, potřebné pro opravy a údržbu exponátů Muzea průmyslových železnic.  I my jsme tuto nabídku využili a celou trať, která je zatím hotová, jsme si projeli.

Další zastávkou byla rozhledna Vladimíra Menšíka na Hlíně. Nádherné počasí, daleký výhled to byl  příjemný zážitek z našeho putování mikroregionem. Jak se může i v malé vesnici, jako jsou Neslovice, dařit podnikat  v pohostinství, to jsme si ověřili v restauraci „Dobrá  chvíle“. Čisté, příjemné prostředí, dobrá obsluha a chutné jídlo – to jsou přednosti tohoto zařízení.

Potom už nás čekal průjezd obcí Kratochvilka – kde se podařilo místním občanům a vedení obce upravit pomník padlých rudoarmějců  a změnit k nepoznání starý statek. Tak zde mají opět  mateřskou školku i s potřebným zázemím, obecní úřad, menší sál, prodejnu i hospodu. I sem směřovaly dotace z JMK.

Areál bývalého dolu Kukla – nyní centrum „Permonium“. Je zbytečné popisovat. Tohle si musí každý návštěvník vyzkoušet, prohlédnout, projít sám.  Můžete si  vybrat z několika tras spojených s různými hrami a aktivitami. Pokud si vyjedete výtahem nebo vyjdete po schodech až do vyhlídkové části věže, máte opět krásný výhled  na Oslavany a  daleké okolí s kouřícími věžemi Dukovanské elektrárny na obzoru.

Společné cestování členů klubu jsme ukončili na přestupním terminálu IDS v Zastávce, který byl také zrekonstruovaný z evropských dotací.

Náš sobotní společný výjezd se vydařil. Spokojeni byli malí i velcí účastníci a podobné příjemné zážitky můžeme přát i dalším návštěvníkům, kteří do mikroregionu KAHAN zavítají.

Konstatování nakonec – finanční  prostředky  Jihomoravského kraje i EU zde byly využity ku prospěchu tohoto území i občanů, kteří zde žijí. Další rozšiřování nabídky služeb, dobudování cyklotras mohou toto území více zviditelnit a přilákat  nové návštěvníky.

Jaroslava Baštařová
tajemnice Klubu KSČM v ZJMK