28. říjen – Den vzniku samostatného Československého státu – rok 1918

Autor: Klub KSČM - správce <>, Téma: Tiskové zprávy, Vydáno dne: 02. 11. 2015

tento den si na mnoha místech v naší republice připomínali nejen státní představitelé, ale také občané naší země. V obcí a městech  šly děti s lampiony, řečnili  starostové a politici, v Praze předával prezident republiky vysoká státní vyznamenání.  V televizi  v této souvislosti zazněla  věta …na Slovensku si tuto událost  tak nepřipomínají… . Nesouhlasím!!

Měla jsem možnost, se 27. října 2015 jako členka delegace JMK, setkat na Javořině – místě, kde se sejde každý rok, poslední červencovou neděli  až  pět tisíc občanů z obou stran pomyslné hranice, která kdysi samostatné Československo rozdělila  k 1.lednu 1993, se známými ze slovenské strany.

Tady jsme se společně se zástupci  z naší moravské strany setkali se starosty a starostkami z Javořiny, Staré Turé, Myjavy, Košariské /rodiště M.R.Štefánika/, Brezové pod Bradlom /monumentální památník Štefánkovi/ a Skalice, a všichni společně jsme se zastavili a položili kytice nejen k rodnému domu M.R.Štefánika, ale i tam, kde jsou pamětní desky padlým vojákům z 1.světové války.  Bylo velice zajímavé a poučné, vyslechnout si slova čestného předsedy spolku M.R.Štefánika právě u památníku v Brezové pod Bradlom,  a to nejen o osobě tohoto slovenského velikána, ale i o tom, co to pro Slováky  znamenalo mít společný stát s Čechy a Moravany.  Jak probíhalo po 75 letech společného budování státu v roce 1993  jeho rozdělení. Kdo tohle přímo na hranicích, a tou je právě i vrch Javořina nezažil, tak o tom vůbec nemá právo mluvit nebo se k tomu vyjadřovat. Jsem ráda, že jsem se tohoto společného setkání jak na Javořině v létě, tak i nyní na podzim, kdy zrovna na vrcholku foukal silný vítr a byla mlha, zúčastnila. Jen naprostý  nevzdělanec může říci větu, že na Slovensku si tuto událost nepřipomínají. My a naši přátelé ze Slovenska jim vzkazujeme   pravý opak. My si ji připomínáme!!!! Možná by prospělo vedení ČT poslat svoje reportéry na srpnové setkání na Javořinu.

Jaroslava Baštařová,Mgr.
členka Zastupitelstva JMK