Informace a aktuality

Byli jsme na Velké Javořině

Byli jsme na Velké Javořině – společně s ostatními Čechy a Slováky, kteří se na tomto nejvyšším vrcholu Bílých Karpat setkávají každoročně, za jakéhokoliv počasí, vždy poslední neděli v červenci. Téměř pět tisíc účastníků tohoto setkání z obou stran pomyslné hranice, kterou si vymysleli tehdejší politikové p.Klaus a p. Mečiar dokazuje, co si o rozdělení republiky myslí. Tu hranici mezi našimi zeměmi zde připomíná bíločervený sloupek, ale mezi těmi, kteří sem přišli, hranice nejsou a nebudou. To všem přítomným řekli v krátkých pozdravech ať už hejtman Zlínského kraje, tak i zástupci Trenčínského, Trnavského a také našeho Jihomoravského kraje.

O historii vzniku těchto setkání si může každý přečíst na internetu. Ale jen ten, kdo sem přijde nebo přijede, kdo se projde až na vrchol k památníku Vzájemnosti a podívá se na obě strany pomyslné hranice si uvědomí pravdivost slov české hymny – … a to je ta krásná země... Je opravdu krásná!

Setkání na Javořině, to není jen nedělní setkání s bohatým programem, kde se na  pódiích střídaly folklórní  soubory a skupiny, kde vyhrávala  hudba pro mladé i starší ročníky, kde se zpívalo, vzpomínalo, kde se setkávali přátelé a známí z obou stran“ hranice“.  To je celá řada doprovodných akcí, které zde probíhaly během týdne – třeba setkání milovníků silných motorek ve Staré Turé, výjezd cyklistů  na Javořinu,  Běh bratrství až na vrchol,  soutěže pro děti.  Nebyli zde žádní politikové se svými proslovy a sliby, kteří by sháněli hlasy pro svoje zvolení do funkcí. To bylo dobře! Mezi návštěvníky jste mohli potkat jen p.senátora Zdeňka Škromacha.

Komu patří poděkování za to, že se tato setkání v duchu hesla…“ Tu bratia vždy stretať sa budú, tu věrnosť přísahať si budú..“ každoročně konají?  Nejen starostům obcí Lubina, Bziniec pod Javorinou a Moravské Lieskové, které jsou nejblíže, ale dalším 14 městům a obcím na obou stranách hranice, které pomáhají finančními příspěvky nebo zajistí  dobrovolníky, kteří se na organizaci přímo podílejí. Postarat se o téměř pět tisíc návštěvníků, to už je pořádný kus práce a starostí.

Také náš Jihomoravský kraj vždy přispívá finanční dotací na důstojné zajištění společného setkání. Věřím tomu, že členové ZJMK, kteří se setkání zúčastnili, a kteří svým hlasováním na jednáních zastupitelstva hlasují o poskytování různých dotací, pro tuto akci vždy zvednou ruku a budou ji podporovat i v  dalším období.

Jaroslava Baštařová, Mgr.
členka ZJMK a Výboru pro meziregionální vztahy

| Autor: Klub KSČM - správce | Vydáno dne 30. 07. 2014 | 825 přečtení | Informační e-mailVytisknout článek