Jihomoravský kraj

Cena Jihomoravského kraje v roce 2015

na zářijovém zasedání Zastupitelstva kraje schválili zastupitelé ocenění celkem 17 osobnostem našeho kraje. Slavnostní předání této ceny bude v závěru roku v prosinci. Termín slavnostní akce, místo a program celého večera se musí ještě upřesnit. Budou oceněny osobnosti kraje z oblasti umění, vědy, historie, sportu a dalších. Mezi oceněnými sportovci jako byli Josef Masopust a Vlastimil Budník /in memoriam/ bude také pan Karol Divín. Tato jména jsou Vám určitě velice dobře známá.

Na základě návrhu Klubu KSČM obdrží tuto cenu: pan prof.PhDr. Vojtěch Žampach, CSc. Pan profesor se narodil r.1929 v Rajhradě. Za války byl nasazen na nucené práce jako tehdy mnoho mladých lidí. Střední vzdělání ukončil maturitou na Obchodní akademii v Brně.

Dále studoval na Karlově universitě v Praze a později i v Brně na filozofické fakultě UJEP. Po ukončení studií působil p.prof. Žampach v Praze, v Ústředním domě ČSA jako odborný historik se zaměřením na dějiny ČSR, okupaci 1938 – 1945, odbojové hnutí a osvobození se zaměřením na oblast Jižní Moravy. Bohatá publikační činnost nejen v časopisech, ale také vydání samostatných deseti publikací, přednášková činnost – to vše je spojeno s osobností pana prof. V. Žampacha. Za svoji odbornou práci obdržel mnohá ocenění, medaile i vyznamenání. Mezi ně patři medaile Zasloužilý bojovník proti fašismu nebo Čestné uznání velvyslanectví Ruské federace v Praze.

Již jako důchodce zpracovává studie o zajímavých osobnostech např.o generálu justice JUDr. Bohuslavu Ečerovi, který působil jako zástupce ČSR u Mezinárodního vojenského tribunálu v Norimberku.

I přes svůj věk, pan profesor stále bádá, hledá a zpracovává materiály o historii a osobnostech

Jižní Moravy. V letošním roce mu vyšla zásadní publikace s velice dlouhým názvem: „Vysídlení německého obyvatelstva z Brna ve dnech 30. – 31.5.1945 a nouzový ubytovací tábor v Pohořelicích 1.6. – 7.7. 1945“.

Členové Klubu KSČM v Zastupitelstvu JMK panu prof.PhDr.Vojtěchu Žampachovi, CSc. blahopřejí k udělení Ceny Jihomoravského kraje za přínos v oblasti vědy a přejí mu pevné zdraví a další hodnotné výsledky vědecké práce pro společnost.

Jaroslava Baštařová, Mgr.

tajemnice Klubu KSČM

| Autor: Klub KSČM - správce | Vydáno dne 04. 10. 2015 | 625 přečtení | Informační e-mailVytisknout článek