Jihomoravský kraj

KSČM pracuje pro lidi, pravice pro svou značku

Zastupitelstvo Jihomoravského kraje schválilo ve čtvrtek 19. září 2013 dokument, který lze považovat za průlomový: Programové prohlášení Jihomoravského kraje. Jeho předložení vyvolalo emoce na straně „puncovaných“ opozičních klubů ODS a TOP 09.Projevilo se to nejen v diskuzních vystoupeních představitelů klubů ODS i TOP 09, ale i v jejich doprovodných tiskových zprávách. Především se jim nelíbí formát prohlášení, který má ambici zahrnout do práce pro rozvoj kraje všechny zastoupené subjekty. Trvají na myšlence, že programové prohlášení má – tak jako dosud - deklarovat představitel koalice, tady rada. Opoziční kluby a tedy část spektra mají podle nich tvořit protipól, který se vůči programu vymezuje. Nikoliv však při přípravě prohlášení, ale během jeho realizace.

Na základě tohoto konceptu se tedy má hledat programový průnik či soulad při tvorbě koalice a ostatní mají být vykázání do mezí určených pro opozici: kritika a kontrola legálnosti počínání koalice. Je to důslednost „až za hrob“. Ještě máme v paměti, jak parlamentní koalice ODS a TOP 09 válcovala opozici při prosazování svých představ – i proti veřejné vůli – s využitím okrajových politických subjektů i jednotlivců, aniž se štítila použít hlas nepravomocně odsouzeného nového poslance. Z druhé strany – v opozici – to vidí obdobně: koalice si stanoví své cíle a opozice je bude kritizovat, znevažovat nebo bojkotovat.

Rada Jihomoravského kraje předložila svůj návrh v červnu 2013 k široké diskuzi, která se měla vztahovat i na veřejnost. Z politických klubů mimo koalici se v diskuzi k dokumentu vyjádřil pouze Klub KSČM. Nikoliv jeden člen Klubu KSČM jak proniklo do tisku, ale připomínky více členů klubu byly zpracovány do jednoho stanoviska, které bylo vedením klubu se zpracovateli podrobně projednáno. Vycházeli jsme z našeho volebního programu, který byl v podstatném rozsahu shodný s předkládaným prohlášením.

Naše doporučení na jiné strukturování prohlášení zpracovatelé neakceptovali, což inspirovalo ke kritice, že „dokument věrně kopíruje mnohem starší Program rozvoje JMK, který soustřeďuje seznam zbožných přání“. Kritikům nějak uniklo, že Programové prohlášení Rady JMK ve volebním období 2008 až 2012 sestavovala spolu s ČSSD právě ODS, jako koaliční partner. Kritici z ODS totiž jaksi zapomenuli, že toto prohlášení rovněž předkládali zastupitelstvu v červnu (2009). Nechtějí prý svými připomínkami dokument „fakticky legalizovat“. Reprezentanti pravice z ODS a TOP 09 si zřejmě představují politiku na všech úrovních jako boj o moc. Pokud ji mají, nechtějí se s nikým bavit, když o ni přijdou, ukřivděni „okopávají kotníky“. Nebudeme si přece kolíkovat hřiště, abychom si na něm hráli na boj „nesmiřitelných“ a občany nechali nečinně přihlížet.

Klub KSČM vítá a podporuje širokou komunikaci nad rozvojem kraje a nad potřebami občanů při hledání co nejlepších východisek. Programové prohlášení Jihomoravského kraje naznačuje počátek této cesty. Politické reprezentace by měly konečně pochopit smysl veřejné správy, najít k sobě cestu a přistoupit na nový formát komunikace.

Ing. Pavel Březa,
člen Zastupitelstva Jihomoravského kraje


| Autor: Klub KSČM - správce | Vydáno dne 24. 09. 2013 | 1443 přečtení | Informační e-mailVytisknout článek

(c) KLUB ZASTUPITELŮ KSČM JIHOMORAVSKÉHO KRAJE 2009. Všechna práva vyhrazena. Webmaster: Ing. Bohumil Smutný.
Šíření textových a obrazových materiálů možné pouze s výslovným svolením KSČM BRNO. [ ADMINISTRACE ]