Lidice 2016

bez přítomnosti televizních kamer, zástupců sdělovacích prostředků, jen třicet sedm účastníků společného výjezdu členů našeho klubu, členů komisí RJMK, mladých členů strany se zastavilo u „Sousoší 82 lidických dětí.“ Tady jsme položili velkou kytici, zapálili svíčky a v tichu každý chvilku zůstal stát a přemýšlel nad tou hrůzou, která se zde stala před 74 lety, přesně 10. června 1942. Na území vesnice, o jejímž tragickém osudu se dovídal tehdy postupně celý svět je nyní udržované pietní místo s Památníkem Lidice, Růžovým sadem a základy hlavních budov /škola, kostel, hřbitov, Horákův statek/, které zde před rokem 1942 stály a v nichž žili obyvatelé Lidic.

Potom už se každý prošel po místech, která ho zaujala. Někteří zamířili do muzea prohlédnout si výstavy, jiní se procházeli po areálu, zastavili se u věčného ohně, který zde plane u příležitosti významných událostí. Ty oficiální proběhly v sobotu.
Tuto  zastávku jsme si zvolili po naší návštěvě v Praze, v budově Parlamentu ČR, kam nás pozval Mgr. Ivo Pojezný, člen Klubu KSČM v ZJMK a poslanec parlamentu za Jihomoravský kraj. Při společné prohlídce budovy a zázemí pro práci členů Klubu KSČM v Parlamentu, všechny nejvíce zajímala prohlídka zasedacího sálu, který můžeme vídat z přenosů televizních kamer, když jedná sněmovna.

Závěr naší společné cesty byl trochu nečekaný, protože při jízdě do areálu: „Čapí hnízdo“, které je v poslední době skloňováno ve všech pádech, jsme zažili na vlastní kůži jízdu autobusem po desítkách metrů v koloně po silnici, když se stane havárie a ještě k tomu se silnice opravuje. Vše jsme zvládli a ve zmíněném areálu jsme byli očekáváni. Po krátké exkurzi, si každý vybral posezení nebo prohlídku areálu, ti nejmladší si vyzkoušeli malé lanové centrum a atrakce na dětském hřišti.
Zbývající zpáteční cesta už proběhla v klidu a kolem deváté hodiny večer,  se rozjížděli všichni do svých domovů.

Jaroslava Baštařová
členka Klubu KSČM
v Zastupitelstvu JMK

| Autor: Klub KSČM - správce | Vydáno dne 21. 06. 2016 | 413 přečtení | Informační e-mailVytisknout článek