Informace a aktuality

Poznávací zájezd do Štrasburku

Poznávací zájezd: 2. – 5. července 2016 – Štrasburk – pozvání od Kateřiny Konečné.

2. – 5. 7. 2016  se 19 zástupců  našeho klubu společně s  kolegy z Přerova, Olomouce a Prahy vydalo do Francie. Cíl: město Štrasburk a návštěva Parlamentu EU.
První velká zastávka – Sinsheim – Německo – technické muzeum.

Zajímavý areál pro milovníky techniky: letadla / Concord, Tupolev, náš Albatros, různé bojové letouny, veteráni/; dalších  3 000 exponátů; pořádají se zde výstavy;  akce pro děti – stojí opravdu za vidění;

Po dojezdu do Štrasburku  se vydáváme na prohlídku historického středu města. Poznáme náměstí Kléber, Gutenberg,  Broglie,  významné budovy/ paláce, radnice, kostely, zajímavě řešené hlavní vlakové nádraží/.

3.7. – neděle –  máme celodenní výlet Alsaskem; je to tzv. vinná stezka asi 170 km dlouhá. Čeká nás město Colmar.  Projdeme společně historický střed města/typické stavby domů, tržnice, kostely/.  Potom přesun do – Kaysersbergu. To je  malebné městečko s dominantou hradu, tradičními domy, úzkými uličkami. V některých domech jsou prodejny a ukázky rukodělných prací - jako naše Zlatá ulička. Poslední zastávkou má být podle cestovních průvodců, jedna z  nejkrásnějších vinařských vesniček Riquewihr. Jsme trochuzaskočeni, protože místo klidné prohlídky, nás čeká průběh „5. ročníku Benátského průvodu masek“. Všude je plno lidí, připomíná nám to podobné akce jako je  třeba „Jízda králů“ „Slavnosti chleba“  u nás doma.

4.7. – pondělí – dopolední výlet lodí  po řece kolem historického jádra Štrasburku.  Potom  odjíždíme od vlakového nádraží do Parlamentu. Nádraží je zajímavá stavba: před starou budovu umístili skleněnou přístavbu, která v sobě schovává pojízdné schody, obchody, parkoviště, odjezdové plochy v podzemí pro tramvaje, půjčovnu kol, prodej lístků i informační stánky. Odjíždíme odtud k budovám Parlamentu. Bezpečnostní rámy, občanky, kontroly, tradiční proces. Budova: kulatý objekt, sklo, beton – uvnitř atrium + 30 m vysoké liány. V přednáškové místnosti se setkáváme s  Kateřinou  Konečnou a  Jiřím Maštálkou.

A potom šok: galerie jednacího sálu, kde má být 715 poslanců – je jich tak do 30/ ještě, že nám dali celý rozpis míst v zasedací místnosti/! Na galerii je minimálně 300 návštěvníků a mezi nimi také my! Nestačíme se divit, jak probíhá jednání, odměření času /2 minuty/ pro vystoupení, to hodnotím, ale zodpovědnost poslanců???? Pokud bude na takováto jednání jezdit hodně návštěv, které skončí na galerii a uvidí aktivitu poslanců, tak mám obavu, kdyby došlo k referendu o zachování EU, tak Ti, co zde byli přítomni, budou ve většině proti!!!

Večeře a rozloučení s poslanci parlamentu je opět ve Štrasburku a kolem 22,00 hod. nás čeká cesta autobusem domů.

Stačí přejet pomyslné  hranice u Rozvadova a podle billboardů kolem silnic, na kterých se to hemží „smysluplnými“ odkazy a reklamami vidíme, že jsme opět doma!

V Německu a ve Francii nic takového nevidíte.

Každý z účastníků si udělá  závěry podle  toho co viděl, pozoroval a  poznal. Možná se někdo z účastníků tohoto zájezdu sem někdy vrátí, aby poznal trochu více život v této zajímavé části Francie.

Víte, jaký je neprodávanější dárek z této oblasti?   Čáp – ve všech velikostech a na všem, co se dá prodávat. Živé je uvidíte na komínech, ale mají svá hnízdiště i v korunách stromů lužních lesů kolem cest.

Jaroslava Baštařová
Klub  KSČM v ZJMK

| Autor: Klub KSČM - správce | Vydáno dne 19. 07. 2016 | 620 přečtení | Informační e-mailVytisknout článek