Proměna Dvora Semtín v resort „Čapí hnízdo“

Při návratu z Prahy, ze společné návštěvy Parlamentu a Lidic dne 10. června, nám oznámila organizátorka cesty, že má pro nás připravenou „třešničku na dortu“ – návštěvu Čapího hnízda. Kdo by nesouhlasil? Všichni přece známe tuto mediálně přetřásanou kauzu. Po příjezdu a vstupu do areálu mne udivilo architektonické řešení místa a ze všech stran vykukující peníze.

„Čapí hnízdo“ se rozléhá na území dnes již neexistující Kačerovy  Lhoty. Ta, jako mnohé další okolní osady,  zanikla v důsledku třicetileté války. Z nařízení tehdejší vrchnosti tu však vyrostl dvůr, zvaný Nový Dvůr Semtín, ke kterému se připojily i některé pozemky osad Semtín a Semínek. Dohromady patřilo dvoru 136 ha půdy.  Původní zemědělskou činnost statku obohatil v r. 1875 zřízený lihovar. Z prosperity se však místní dlouho neradovali. Dvacáté století nebylo nakloněno rozvoji a statek začal postupem doby chátrat a na přelomu tisíciletí nebyl využíván vůbec.

V roce 2006 začaly práce na projektu komplexní rekonstrukce celého areálu včetně budov s jasným zadáním – vytvořit zde zázemí pro nadstandardní ubytování, pořádání firemních akcí i trávení volného času a to citlivým způsobem, který by odpovídal charakteru krajiny. O čtyři roky později byla rekonstrukce úspěšně dokončena.
Dominantu tvoří moderní jízdárna, která svým vzhledem evokuje čapí hnízdo. Čápi, kteří zde sídlí od roku  1926 se sem každý rok  z Afriky vracejí. Při budování resortu bylo prvořadým cílem vytvořit jedinečné místo, kam se budou hosté rádi vracet. Místo, kde stráví chvíle v naprostém souladu s přírodou a okolní krajinou.

Stavba jízdárny získala řadu cen, např.. nominaci na titul Stavba roku 2010, dostala se také  do top ten Světového festivalu architektury v Barceloně v roce 2011.

Rozdělování dotací je stále předmětem zájmu. Málokdo se ale pozastaví nad jejich využitím. Nepropojené cyklostezky, budování rozhledem, ze kterých mnohdy není nic vidět, golfových hřišť, silnic, které nikde nekončí…..

Některé strany rozdávají před volbami růže, jiné koblihy, proto bych se ani nedivila, kdyby Hnutí ANO  po vzoru  „pekařova císaře“ uspořádalo v tomto prostoru tábor lidu s pohoštěním. Místo i peníze by patrně nebyl problém. Kdo by měl čas i zájem, mohl by zde ve dvoulůžkovém pokoji  za 5 500,- Kč i přenocovat.

Ivana Bojdová
členka Klubu KSČM v ZJMK

| Autor: Klub KSČM - správce | Vydáno dne 07. 07. 2016 | 419 přečtení | Informační e-mailVytisknout článek